2020-09-26 spektakl "Rubinowe gody"

    Zapraszamy na X Jubileuszową Inowrocławską Noc Solannową, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 lipca 2014 r., o godz. 20.00 w scenerii tężni solankowej.
    Obok Grzegorza Turnaua na scenie pojawią się Dorota Miśkiewicz – wokalistka jazzowa, skrzypaczka, kompozytorka, Jan Kanty Pawluśkiewicz – jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autor ścieżki dźwiękowej do filmu „Papusza”, Kuba Badach z zespołem Poluzjanci i sopranistka Elżbieta Towarnicka, którą możemy usłyszeć na najnowszej płycie Grzegorza Turnaua, a także w duecie z Kayah w piosence promującej wspomniany film o romskiej poetce. Artystom towarzyszyć będzie Inowrocławska Orkiestra Kameralna „Pro Arte” i chór mieszany.
    Jubileuszowa Noc Solannowa będzie muzyczną opowieścią o Papuszy – wyjątkowej kobiecie, która miała odwagę być sobą.

 


Bronisława Wajs po cygańsku Papusza, czyli lalka, poetka, która talentem literackim zachwyciła Juliana Tuwima i Jerzego Ficowskiego, ostatnie lata życia spędziła w Inowrocławiu. Zmarła 8 lutego 1987 roku. Pochowano ją z dala od cygańskich mogił na cmentarzu katolickim parafii św. Józefa.

„Nie była Papusza zwykłą Cyganką, choć żyła życiem swojego taboru, ukradła niejedną kurę czy królika i była bita przez męża, bo takie jest cygańskie prawo i takie było cygańskie życie. Ale ona jedna potrafiła wyrazić swoją miłość do cygańskiego losu, opiewając go w ułożonych przez siebie wierszach i piosenkach, które przyniosły jej sławę wśród ludzi kochających sztukę, a wzbudziły do niej nienawiść cygańskiej braci, która ukarała ją wygnaniem za to, że była od nich inna. Papusza to nasza „poetka przeklęta” nieuznana przez swoje środowisko, bardzo oryginalna, nienaśladująca nikogo, zakochana w przyrodzie, wzruszająca” - poetka Julia Hartwig.

    W PIERWSZEJ CZĘŚCI KONCERTU usłyszymy autorski wybór pieśni składających się na poemat symfoniczny „Harfy Papuszy" do słów Bronisławy Wajs - „Papuszy", z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, w wykonaniu światowej sławy sopranistki Elżbiety Towarnickiej, której w  Polsce rozgłos przyniosły nagrania do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i z towarzyszeniem Inowrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Pro Arte" oraz chóru mieszanego. Następnie Grzegorz Turnau zaśpiewa kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, które towarzyszą jego muzycznej drodze od czasów debiutu w Piwnicy pod Baranami. Kolejnym przystankiem w tej muzycznej podróży będą fragmenty premierowej suity Grzegorza Turnaua "Widoków w drodze do Krakowa" z udziałem Doroty Miśkiewicz i oboisty Mariusza Pędziałka.

    W DRUGIEJ CZĘŚCI KONCERTU z programem „Obecny - Tribute to Andrzej Zaucha" wystąpi Kuba Badach z zespołem Poluzjanci. To polski zespół poruszający się w nurtach muzycznych od funky do jazz-rocka, który założyli w roku 1995 studenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1997 roku po raz pierwszy zagrali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (jednak jako TheFormacja – z uwagi na zastrzeżenie organizatora. W 2000 roku zespół wydał debiutancką płytę „Tak po prostu”. Przygotowanie kolejnej przez długi czas się opóźniało, mimo singli „Tralala300” i „Najpiękniejsi” (w duecie z Kayah) wydanych na Walentynki w 2005. Muzycy jednak w tym czasie współpracowali m.in. z Kayah, Gordonem Haskellem, Sistars, Natalią Kukulską, Edytą Górniak, Moniką Brodką. W 2006 zespół przygotował piosenkę „Ona, czyli ja”, która promowała program na TVN Style pod tym samym tytułem, prowadzonym przez Joannę Brodzik. Premiera drugiej płyty zespołu – „Druga płyta” – miała miejsce 11 lutego 2010, a kolejnej – „Trzy metry ponad ziemią” – 21 października 2011. Obecnie zespół tworzą: Kuba Badach – śpiew, Grzegorz Jabłoński – instrumenty klawiszowe, Marcin „Mały” Górny – instrumenty klawiszowe, Piotr Żaczek – gitara basowa, Przemysław Maciołek – gitara, Robert Luty – perkusja, Janusz Onufrowicz – teksty.

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
Koncert będzie transmitowany na telebimie, ustawionym w pobliżu tężni.
Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wydzielono sektor w niewielkiej odległości od sceny. Osoby posiadające zaproszenia winny zająć miejsce we wskazanym sektorze do godz. 19.55 - po tej godzinie wejściówki nie będą honorowane.
Po zakończeniu koncertu - ok. godz. 22.30 - na przystanku autobusowym przy ul. Zygmunta Wilkońskiego (zatoka przy rzeźbie „Pawia") podstawione zostaną autobusy MPK, które pojadą w kierunku osiedli: Piastowskiego, Toruńskiego i Rąbin. Przejazd bezpłatny. 
W związku z organizacją koncertu zamknięta zostanie dla ruchu kołowego ul. Boczna.