2020-09-26 spektakl "Rubinowe gody"

Dni Inowrocławia już za nami. Mieszkańcy świętowali od 5 do 8 czerwca 2014 r. Tegoroczne obchody święta miasta rozpoczął happening artystyczny polegający na malowaniu na jezdni środkami trwałymi klawiatury fortepianu. Grupa młodych ludzi pracowała pod czujnym okiem artysty plastyka Katarzyny Hałas, by stworzyć dzieło, przy użyciu środków trwałych, będące symbolicznym początkiem ścieżki do kultury, kończącej się przy muszli koncertowej, miejscu w którym w sezonie od maja do września odbywają się liczne koncerty i imprezy o charakterze kulturalnym. Efektem ich pracy jest 14-metrowa klawiatura i 9-metrowy napis MUZYCZNE SOLANKI.


Tradycyjnie już w Parku Solankowym odbył się Jarmark Kujawski, połączony z Festynem Jadwiżańskim. Zespół folklorystyczny Radojewiczanie zaprezentował w muszli koncertowej program kabaretowy  „Z czego się śmieją na wsi?”, a tuż po programie podsumowano Ogólnopolski Konkurs TEŚCIOWA W INOWROCŁAWIU. Poznaliśmy najlepszych piewców urody, talentu i charakteru teściowej, przedmiotu komentarzy, dowcipów, powiedzeń, ale jak się okazało także inspiracji twórców niemal z całej Polski.

Na scenie i pod sceną pojawili się rycerze i damy dworu, czyli Andegaweński Poczet Najemny z Krakowa. Inscenizacja przeniosła widzów na dwór króla Jagiełły i królowej Jadwigi. Wyrabianie kolczugi, ozdób ze skóry i metalu, przedmiotów codziennego użytku, nauka rzucania włócznią, strzelania z łuku, posługiwania się mieczem i nauka tańca dworskiego – to tylko niektóre atrakcje czekające na tych, którzy zapragnęli udać się w podróż do czasów średniowiecznych.

Uczeń I LO im. Jana Kasprowicza Dawid Grzelak zaprosił mieszkańców Inowrocławia do udziału w projekcie „Sto twarzy Inowrocławia”. Zbiorowe zdjęcie osób, które o wyznaczonej porze przebywały na terenie tężni było zwieńczeniem trwającego 2 miesiące cyklu portretów zwykłych ludzi, zatrzymanych w różnych sytuacjach na ulicach miasta.

W Galerii Miejskiej przy placu Klasztornym 2 otwarto doroczną wystawę INOWROCŁAWSKA PLASTYKA. Swoje prace zaprezentowali twórcy profesjonalni: Agnieszka Antczak, Roman Chamski, Dawid Choptowy, Marcin Fołda, Ewa Koc, Marek Markowski, Danuta Nawrocka i Małgorzata Nijak-Kucharska. Doroczny przegląd twórczego dorobku rodzimych artystów stanowił wspaniałą okazję do obcowania ze sztuką, która roztaczała przed odbiorcami dzieła plastycznego niespotykanie bogatą paletę kolorów. Ulubieńcem publiczności i zdobywcą nagrody w wysokości 500,00 złotych została Agnieszka Antczak. NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA INOWROCŁAWIA w wysokości 2 000,00 zł otrzymał, już po raz piąty w swej karierze, Marcin Fołda. Podczas wernisażu  podsumowano również Międzynarodowy Plener Artystyczny INO ART 2014, w którym wzięli udział: Kuba Bielawski, Igor Drozd, Krzysztof Iwin, Wojciech Kowalczyk, Danuta Nawrocka, Nani Navarro, Dominik Stanisławski, Marian Stępak i Narcyz Tempski, Wolodymyr Topiy i Volodymyr Vorobiov. Otwarcie wystawy uświetnił performance artystyczny w wykonaniu Wolodymyra Topiy'a.

Sprzed Teatru Miejskiego na Rynek, do pomnika królowej Jadwigi, przeszła parada królów i królewien. Iście królewski orszak oddał hołd Św. Królowej Jadwidze - patronce naszego miasta. Blisko 250 dzieci z Przedszkola nr 2 "U Jasia i Małgosi", Przedszkola nr 14 "Muzyczna Kraina", Przedszkola nr 20 "Kujawskie dzieci", Przedszkola Niepublicznego "Miś" oraz Przedszkola Niepublicznego "U Natalki i Kubusia" uczyło się tańca dworskiego, by móc godnie zaprezentować się przed miłościwie panującą królową. 

W Instytucie Prymasa Józefa Glempa odbyła się prelekcja ks. kanonika Macieja Lisieckiego „Święta Jadwiga Królowa, Patronka aktualna na dziś”.

W muszli koncertowej zaprezentowały się zespoły seniorskie z klubów  osiedlowych Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – Przydomka  i Kopernika, a także Kujawskiego Centrum Kultury.  AKSAMIT (KCK), ANDANTE (Przydomek) i SREBRNY GŁOS (Kopernik) umilają czas  wszystkim tym, którzy słoneczne popołudnie postanowili spędzić w Parku Solankowym. Znane przeboje śpiewali nie tylko wykonawcy, a radość ze śpiewania udzieliła się również publiczności.

Lokalny artysta Krzysztof Lewicki, stałym bywalcom parku bardziej znany jako pan rysujący pod pergolami od 10 lat z okazji dekady parkowej twórczości zaprezentował prace zgoła odmienne od tych, do których nas przyzwyczaił przez lata. Wspaniałe pejzaże wykonane suchymi pastelami można  było podziwiać niestety tylko przez 2 godziny.Punktem kulminacyjnym tegorocznych Dni Inowrocławia była impreza plenerowa z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, która odbyła się na placu imprez przy  ul. M. Wierzbińskiego 9, gdzie nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.
Jako pierwsze na scenie pojawiły się KOSMOKWAKI, czyli sympatyczne kaczki, które z planety Kosmolandia przybyły do Inowrocławia statkiem Kosmogrzmotem, by bawić dzieci. Monia, Kwakot i Kwanio śpiewały i tańczyły dla milusińskich.Zaskakująca  kombinacja dziennikarzy konkurujących rozgłośni radiowych i telewizji, czyli zespół POPARZENI KAWĄ TRZY rozbawił i rozgrzał publiczność. Wyjątkowe energetyczne kawałki i teksty Rafała Bryndala okazały się doskonałym przepisem na udaną zabawę.

Pomiędzy poszczególnymi koncertami odbywały się konkursy z udziałem publiczności. Ciekawe zadania sprawiały, że zarówno uczestnicy, jak i publiczność dobrze się bawili.

Pojawienie się na scenie Dawida  Podsiadło, zdobywcy 4 Fryderyków,  wywołało żywiołową reakcję publiczności. Młody artysta zaprezentował utwory z płyty, która 3 razy pokryła się platyną.

Gwiazdą wieczoru był zespół, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Koncert grupy HEY, jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych zgromadził blisko 10-tysięczną publikę. Choć HEY postawił na utwory z płyt z ostatnich kilku lat, nie zabrakło piosenek bliskich sercu pokoleniu 30+ "A gdyby chociaż mucha zjawiła się…" i zjawiła się, „Teksańskiego” śpiewał kilkutysięczny tłum! Kasia Nosowska sprawiła niespodziankę fanom, śpiewając na bis aż 6 piosenek.

Muzyczny wieczór zakończył pokaz fajerwerków, po którym odbyła się impreza taneczna przy muzyce mechanicznej, serwowana przez Dj’a Bogdana Fabiańskiego. Chętnych do zabawy nie brakowało.Ostatni dzień obchodów Dni Inowrocławia upłynął pod znakiem muzyki. W muszli koncertowej w Parku Solankowym odbył się koncert zatytułowany „Kolberg Fortuny”. Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze pieśni wybrane z 30-tomowego dzieła „Lud” Oskara Kolberga – folklorysty, etnografa, muzyka i kompozytora, które zostały przełożone na bardziej współczesny język przez znakomitego jazzmana Macieja Fortunę. Tradycyjne instrumentarium (okaryna i bandura) i sporo elektroniki, w połączeniu z przejmującym śpiewem doskonale wpisały się w obchody 200. rocznicy urodzin Kolberga. W kościele pw. Św. Barbary i Św. Maurycego odbył się koncert symfoniczny „Uczniowie Miastu”.  Na jednej „scenie” spotkali się pedagodzy, absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego oraz Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte” pod dyr. Aleksandra Grefa. Spotkanie z gatunku „mistrz i uczeń” , w którym młodzi adepci sztuki doświadczają artystycznego działania z profesjonalną orkiestrą symfoniczną  to 8 muzycznych odsłon. Siedem wykonań solowych i jeden duet, dziewięciu młodych artystów, a jako oprawa dla  talentu wykonawców koncerty skrzypcowe Henryka Wieniawskiego, allegro na wiolonczelę Camille Saint-Saens, koncert fletowy Carla Reinecke, concertino klarnetowe Carl Maria von Webera, ponadto Vivaldi i Mozart – tak w skrócie można opisać koncert będący muzycznym zwieńczeniem tegorocznych Dni Inowrocławia.