2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

     W niedzielę, 8 czerwca 2014 roku, w muszli koncertowej Parku odbył się koncert zatytułowany „Kolberg Fortuny”, zorganizowany przez Kujawskie Centrum Kultury w ramach obchodów Dni Inowrocławia 2014.  
    W 2014 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Oskara Kolberga - folklorysty i etnografa, muzyka i kompozytora, badacza i dokumentalisty, wnikliwego obserwatora życia codziennego oraz autora ponad 30-tomowego dzieła zatytułowanego „Lud”. Monumentalna praca Kolberga opisuje ludowe zwyczaje, sposób życia, mowę, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzykę i tańce. Dzieło Kolberga do dnia dzisiejszego służy za niewyczerpane, a często i jedyne źródło wiedzy o świecie naszych przodków i przyczynia się do obserwowanego współcześnie odrodzenia różnych form kultury ludowej i jej przejawów, jak również zawartego w nich sposobu uczestnictwa w kulturze, opartego na poczuciu współtworzenia wspólnoty.  
     Maciej Fortuna zainspirowany dziełem Kolberga zaaranżował na nowo spisane w księgach pieśni. Powstały utwory odbiegające od tych zebranych w XIX wieku. Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na komunikatywność stało się w tym przypadku odarcie ze zbędnego patosu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalną. Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła „Lud”, w przeważającej części melodie z rejonu Wielkopolski, przełożone na bardziej współczesną, odświeżoną, a tym samym przystępną dla dzisiejszego słuchacza formę. Poza tradycyjnym instrumentarium (okaryna, bandura) w nowych aranżach usłyszeć można było sporo elektroniki.

W koncercie „Kolberg Fortuny” udział wzięli:
- Maciej Fortuna (Polska) – trąbka, elektronika, instrumenty różne,
- Marina Terlecka (Ukraina) – bandura, śpiew,
- Wojciech Świeca (Polska) – gitara, elektronika,
- Andrzej Konieczny (Polska) – perkusja, elektronika.

Koncert „Kolberg Fortuny” dofinansowany był ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Miasta Inowrocławia.

 

 

Muzyki Macieja Fortuny i jego zespołu można posłuchać na portalu Soundcloud, pod adresem: http://www.muzykotekaszkolna.pl/1516-sprawdz-to/1920-kolberg-fortuny