2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    W piątkowy wieczór, 12 kwietnia 2019 roku, w Galerii Miejskiej otwarto wystawę Marii Serwińskiej-Guttfeld, artystki urodzonej w Muszynie, mieszkającej w Toruniu. 
 
     Inspirowane naturą dynamiczne kompozycje z wysuwającym się na pierwszy plan mocnym uderzeniem koloru, niebędące próbą odtworzenia z zegarmistrzowską precyzją otaczającej rzeczywistości, składają się na ekspozycję, która prezentowana jest w Galerii Miejskiej na piętrze inowrocławskiego teatru.  Ich autorka Maria Serwińska-Guttfeld „ukryła” w obrazach swoje przemyślenia i emocje, które towarzyszyły jej w momencie zetknięcia się z miejscami, które postanowiła uwiecznić na płótnie, obrazie czy też kartonie. Artystka postawiła na wrażeniowość, która w zetknięciu  z odwagą w traktowaniu koloru i brakiem artystycznego puryzmu, zaowocowała dziełami o mocnym przekazie. Z pozornego chaosu przy bliższym kontakcie z obrazem wyłaniają się szczegóły „wybrzmiewające” polifonicznie.
 
      Wernisaż był okazją do rozmów z artystką z Muszyny, która swoje życie zawodowe i prywatne związała z Toruniem, wymiany poglądów z innymi uczestnikami zdarzenia, ale przede wszystkim do kontemplowania sztuki, cieszenia oka feerią barw, która zdawała się lekko zaczepiać podchodzącego widza.
 
 
    Studia ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskała w katedrze grafiki w 1967 r. u prof. Edmunda Piotrowicza i prof. Ryszarda Krzywki. Uprawia grafikę, rysunek i malarstwo. W dorobku ma 30 wystaw indywidualnych oraz udział w 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu  plenerach i podróżach artystycznych, m.in. na Ukrainę, Kubę, do Włoch, Grecji, Turcji, Hiszpanii, Indii, Armenii, Meksyku, Nepalu i Tybetu, które stanowiły dla niej źródło inspiracji twórczej. Jej prace były wielokrotnie nagradzane w toruńskich konkursach na grafikę, malarstwo i rysunek roku. Wieloletnia nauczycielka plastyki, początkowo w Studium Nauczycielskim, później jako doradca metodyczny do spraw plastyki i nauczyciel w IX LO w Toruniu, gdzie opracowała i wdrożyła programy autorskie w klasach humanistyczno-plastycznych i humanistyczno-artystycznych. Zajmowała się doskonaleniem nauczycieli plastyki i sztuki, organizując różne formy dokształcające.  Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne na toruńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Za swoją pracę pedagogiczną, zwłaszcza kształcenie i doskonalenie nauczycieli plastyki i sztuki, odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej - najwyższym odznaczeniem w oświacie. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
 
 
plakat